offsel_2010

Title Director Category Country
6 Jeff Bedbarz Doc short TX
Addicted to Facebook Mark Gustawes fiction short USA
Alexander Family Farm Keeley Steenson et. Al. Doc short TX
Better Safe Than Sorry Chris Demaris animation TX
Big Bends, The Jason Marlow fiction short TX
Big Birding Day David Wilson Doc short USA
Bottle Kirsten Lepore animation USA
Brave Donkey Gaysorn Thavat fiction short New Zealand
Breakaway Clifton Archuleta student film USA
Burning Rubber Ariella Pahlke doc feature Canada
Cigarette Candy Lauren Wolkstein fiction short USA
Crossing Arizona Dan DeVino & Joseph Matthew doc feature USA
Dead End Andrew Goodwin fiction short TX
Delmer Builds A Machine Landon Zakheim fiction short USA
Desperate, The Ben Hur Sepehr fiction short USA
Expiration Mark Nickelsburg fiction short USA
Feeder Joseph Ernst exp short AUS
Forjador De Historias, El (Storymaker) Jose Gomez Gallego fiction short Spain
Gerald in Fall Benji Wade fiction short USA
Kavi Gregg Helvey fiction short India/ USA
Love Bug Kat Candler fiction short TX
Nature of Existence, The Roger Nygard doc feature USA
Never Do This Scott Rice fiction short TX
Prayers for Peace Dustin Grella animation USA
Red Princess Blues Alex Ferrari fiction short USA
Relative Stranger, A Kane Senes student film USA
Rock-afire Explosion, The Brett Whitcomb doc feature TX
Sand Mountain Kathryn Mc Cool Doc short USA/ AUS
Secret Friend, The Flavio Alves fiction short Brazil
Sin Ayuda (Without Help) Hector Zertuche fiction short TX
Sodium Death Kiss Kerry Shaw Brown fiction short USA
Soi Chang (Elephants in the Street) Ting Yi Lo Doc short Thailand
Striking A Chord Susan Cohn Rockefellar doc feature USA
Sunny in the Dark Courtney Price fiction short USA
Table 7 Mark Slavinic et. Al fiction short TX
They Can’t Deport Us All Rocky Curby exp short USA
Trash Day Sam Lerma fiction short TX
Wasp & the Caterpillar, The Daniel Fazio fiction short Italy/ UK
Violinist, The Carlo Besasie fiction short USA
Werewolf Trouble Charlie Anderson student film USA

Award Winners

AUDIENCE CHOICE “Bottle”
CREATIVE SPIRIT AWARD “Burning Rubber”
BEST DOCUMENTARY FEATURE “The Nature of Existence”
BEST DOCUMENTARY SHORT “Sand Mountain”
BEST FICTION SHORT “The Secret Friend”
BEST ANIMATION “Bottle”
BEST STUDENT FILM “A Relative Stranger”