rff2014_offsel_laurel-changeable

Title Director Category Country
16 Acres Richard Hankin Doc Feature USA
3,000 Acres Lauren Cater Student Film TX
The American Scream Michael Stephenson Doc Feature USA
America’s Parking Lot Jonny Mars Doc Feature Tx
Art Car the Movie Carlton Ahrens & Ford Gunter Doc Feature TX
Baikonur Veit Helmer Fiction Feature Germany/ Russia
Carnival Barker Travis Barnes Student Film TX
Detention Chad Matthews Fiction Short TX
Drain Eric Otten Student Film USA
Endeavour Brendan Feltrup-Exum Student Film TX
Fear of Flying Conor Finnegan Animated Short Ireland
Fighting for the Futaleafu Stephanie Haig Doc Short USA/ Chile
Global Tides Linda Breida Experimental Short USA
Great Andres Henn Fiction Short Germany
Half Off James Bonanno Fiction Short USA
The Hanging of Big Todd Wade Micah Ginn Fiction Short USA
The Heeler Justin Steele Fiction Short USA
Hellion Kat Candler Fiction Short TX
The Henchman Nathan VonMinden Fiction Short TX
Hurdy Gurdy Daniel Seideneder, Danier Pfeiffer Experimental Short Germany
Jungle Warfare College Jesse Veverka Doc Short USA/India
Insecurity Robert Brink Student Film USA
It’s Not You, It’s Me Matt Spicer Fiction Short USA
Lessons in Life #3 Rupert-Anthony Ortiz Fiction Short TX
Little Quentin Albert’t Hooft/ Paco Vink Animated Short The Netherlands
Mother Corn Guillermo Lecuona Fiction Short USA/ Mexico
No Baque- Soata Carlon Hardt Experimental Short Brazil
No Respires Ricky Merino Fiction Short Spain
Orange Drive Mark Lester Fiction Short USA
Pardon My Dust Roman Arriola Doc Short USA
Phrenic Christopher Thompson Fiction Short TX
The Plastic Bag Ramin Bahrani Fiction Short USA
Patasio Pedro Moreno del Oso Fiction Short Spain
The Secret Keeper Bears Fonte Fiction Short TX
The Teleported Man Zach Andres Fiction Short TX
The Things My Father Never Taught Me Burleigh Smith Fiction Short Australia
To Be Gray Ryan Britton Student Film TX
Vultures of Tibet Russell Bush Doc Short TX/ Tibet

Award Winners

BEST OF FESTIVAL “The American Scream”
BEST DOCUMENTARY FEATURE “16 Acres”
BEST DOC SHORT “Fighting for the Futaleafu”
BEST FICTION FEATURE “Baikonur”
BEST FICTION SHORT “Great”
BEST ANIMATION “Fear of Flying”
BEST STUDENT FILM “Insecurity”
BEST SCREENPLAY¬†“Automates” written by Thomas O. Mitchell